m-BITBEAM

O stavebnici

Ideu stavebnice Bitbeam představil Jason Huggins světu v roce 2011, tehdy šlo o vyřezávané díly, které dodržovali rozměry stavebnice LEGO® Technic. Tedy byla s ní kompatibilní. Jason později publikoval i OpenSCAD knihovnu pro tvorbu jednotlivých dílků, nicméně s dalším vývojem nepokračoval.

Stavebnici si však všiml učitel z Poličky Tomáš Feltl, který rozšířil základní dílky o celou škálu krabiček pro Arduino čidla. Vedle STL modelů však zveřejnil i modely pro aplikace, které umožňují tvorbu komunitních návodů zejména pro stavebnici LEGO®. Protože však od původního konceptu byly Tomášovi výtvory opravdu vzdálené, stavebnici obohatil o písmeno m, tedy m-BITBEAM.

Dalším pokračovatelem se stal Ondřej Tůma, který vytvořil velmi bohatou knihovnu pro OpenSCAD, a pomocí této knihovny začal automaticky generovat nejen STL a DAT soubory, ale i kompletní katalog dílků. Těch je v době psaní toho textu 272 druhů, a neustále přibývají další.

Stavebnice je chráněná licencí Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). Autoři chtějí udržet přístupnost stavebnice aby si ji mohli majitelé 3D tiskáren volně tisknout. Pro další financování projektu tak byl zvolen přístup zpoplatnění dalších materiálů.

Specifikace

Základní jednotkou dílku je kostička s rozměry 8 mm x 8 mm x 8 mm. Pokud dílek obsahuje díru, má průměr 4.8 mm. Původním spojovacím prvkem je M4 šroub, který byl v některých modelech nahrazen plastovými trny. Ty mají na konci tvar o něco širších vidliček, aby v dílkách lépe držely. Závisí však na materiálu, ze kterého se tisknou a tisk těchto trnů může být tiskařská výzva.

Ondřej Tůma Blackmouse, Na rovnosti 2249/6, 130 00  Praha 3, IČO: 68991142
Obchodní Podmínky , Email: info@geekzoo.cz,