m-BITBEAM

O stavebnici

Tištěná stavebnice, dříve vyřezávaná ze dřeva. Základním spojovacím materiálem je šroub M4 nebo plastový kolíček. Stavebnice je aktivně vyvíjena od roku 2011 a obsahuje více než 300 různých dílků. Díky své otevřené licenci a dostupnosti 3D modelů, stejně jako zdrojových souborů pro program OpenSCAD je možné si stavebnici doplnit o své vlastní dílky.

Stavebnice je chráněná licencí Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). Autoři chtějí udržet přístupnost stavebnice aby si ji mohli majitelé 3D tiskáren volně tisknout. Pro další financování projektu tak byl zvolen přístup zpoplatnění některých materiálů.

Specifikace

Základní jednotkou dílku je kostička s rozměry 8 mm x 8 mm x 8 mm. Pokud dílek obsahuje díru, má průměr 4.8 mm. Základním spojovacím prvkem je M4 šroub, který byl v některých modelech nahrazen plastovými kolíčky. Ty mají na konci tvar o něco širších vidliček, aby v dílkách lépe držely. Závisí však na materiálu, ze kterého se tisknou a tisk těchto kolíčů může být tiskařská výzva.

  • velikost dílku 8 mm
  • poloviční dílek 4 mm
  • průměr díry 4.8 mm
  • velikost osičky ⌀ 4.3 mm x 3.7 mm
  • díra pro osičky ⌀ 4.5 mm x 3.8 mm
  • tloušťka ozubených koleček 3.8 mm

Tisk dílků

Jednotlivé dílky a kolečka tiskneme z PLA nebo odvozených materiálů. Volitelně lze tisknout i z PET, dílky jsou ale pružnější a mohou mít horší mechanické vlastnosti, jenž stavebnice využívá. Výška vrstvy 0.2 mm je dostatečná. Hrubší tisk nemusí vypadat tak hezky, ale na funkci (v závislosti na typu tiskárny a dalších parametrech tisku) většinou nemá vliv.

Kolíčky a osičky tiskneme z PET a odvozených materiálů. Oboje je třeba tisknou na ležato, aby lépe přilnuli k podložce. Pro lepší přesnost výšky (tedy tloušťky) kolíčků a osiček (3.7 mm), doporučujeme tisknout výškou vrstvy 0.2 mm a ve Sliceru nastavit Modifikátor výškového rozsahu od 1.8 mm do 1.9 mm s výškou vrstvy 0.1 mm.

Některé specifické části (kolečka nebo válečky) tiskneme z flexibilního materiálu (TPU). Je ale třeba myslet na to, že daný výtisk může mít malinko jiné vlastnosti, hůř v něm drží kolíčky, nebo se hůř otáčí kolem osiček.

Odkazy

Historie

Vývoj stavebnice v čase.

  • 2011 Stavenice Bitbeam

    Ideu stavebnice Bitbeam představil Jason Huggins světu v roce 2011. Inspiroval se systémem Grid Beam, který zmenšil do do rozměrů kompatibilních se stavebnicí LEGO® Technic. Stavebnice se spojovala šrouby 10-32 nebo M4.

    Jason později publikoval i OpenSCAD knihovnu pro tvorbu jednotlivých dílků, nicméně s dalším vývojem nepokračoval.

  • 2015 m-BITBEAM

    Stavebnici si všiml učitel z Poličky Tomáš Feltl, který rozšířil základní dílky o celou škálu krabiček pro Arduino čidla. Vedle STL modelů zveřejnil i modely pro aplikace, které umožňují tvorbu komunitních návodů zejména pro stavebnici LEGO®. Pro odlišení od původního konceptu přidal před stavebnici písmo m.

    Stavebnice m-BITBEAM je dále vyvíjena pod licencí Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0), aby se zajistilo další financování projektu.

  • 2018 OpenSCAD

    Ondřej Tůma vytvořil modul bitbeam-lib pro program OpenSCAD. Ta obsahuje několik základních staveních prvků pro tvorbu dílku pro Bitbeam nebo m-BITBEAM.

  • 2019 Knihovna dílků

    Od roku 2019 pracuje Ondřej Tůma na Git knihovně, zdrojových souborů pro stavebnici, která používá bitbeam-lib. První sada obsahovala pouze 12 dílků. Na konci roku jich měla 30.

  • 2020 Online Katalog

    Od roku 2020 je v rámci aktualizace knihovny dílků i aktualizace online katalogu, který obsahuje jednotlivé dílky roztříděné do kategorií. Dílky mají generované obrázky a popisky.

  • 2020 Egg bot

    Na Printables.com byl zdarma publikován Egg Bot, jakožto první model postavený výhradně na dílcích generovaných z OpenSCADu.

  • 2021 Velké rozšíření

    Rok 2021 byl pro stavebnici zlomovým, protože byla obohacena o celou řadu dalších dílků. Na konci roku jich bylo 196 bez kolíčků, osiček a dalších částí, které stavebnici doplňují.

    Tištěné kolíčky a osičky

    Běžným spojovacím prvkem stavebnice jsou M4 šrouby. Tomáš Feltl sice namodeloval plastové kolíčky, nefungovali ale dobře. Ty nové lze tisknout a plní svůj účel. Vedle kolíčků lze tisknout i osičky.

    Pásy

    Velkým přírůstkem do stavebnice je systém pásů, které mají několik velikostí, stejně jako pásová kolečka.

    Mecanum Wheel

    Stavebnice byla mimo jiné doplněna i o všesměrová kolečka, která jsou plně tisknutelná, s výjimkou malých trubiček, které slouží jako ložiska.

    Ozubená kolečka

    Posledním rozšířením byly ozubená kolečka různých velikostí, a to i vnitřní ozubená kola, která je možné tisknout po částech.

  • 2022 GeekZoo.cz

    Od roku 2022 existuje web GeekZoo.cz, sloužící jako informační zdroj o stavebnici a podpora prodeje.

Ondřej Tůma Blackmouse, Na rovnosti 2249/6, 130 00  Praha 3, IČO: 68991142